KOMISJONOWANIE – Komisjonowanie – order picking. Przepakowanie towarów jest rejestrowane przez dokumenty: Rw – rozładunek palet (wydanie do przepakowania) oraz Pw – załadunek towaru na inne palety (przyjęcie z przepakowania).
Przepakowanie towarów jest rejestrowane przez dokumenty:
Rw – rozładunek palet (wydanie do przepakowania)
Pw – załadunek towaru na inne palety (przyjęcie z przepakowania). Wydanie do przepakowania rejestrowane jest przez dokument wydania wewnętrznego Rw oznaczony statusem „P”.
Wydanie palet z magazynu odbywa się na takich samych zasadach jak przy dokumencie Wz. W nagłówku dokumentu wybierany jest kontrahent, w pozycjach wyświetlana jest lista towarów wybranego kontrahenta. Przy Operacji nie jest rejestrowana pora wyładunku – przepakowanie nie jest ujęte w zestawieniach kosztów. Przyjęcie po przepakowaniu rejestrowane jest za pomocą dokumentu przyjęcia wewnętrznego Pw oznaczonego statusem „P”. W nagłówku dokumentu wybierany jest kontrahent a w pozycjach dokumentu wyświetlana jest lista towarów kontrahenta. Przyjęcie z przepakowania nie jest ujmowane w zestawieniach kosztów. Przy przepakowaniu towaru na mniejsze palety wymagane jest zastosowanie odpowiedniego współczynnika kosztów magazynowania. Koszty magazynowania definiowane w kartotece cennikowej dla kontrahenta umożliwiają zdefiniowane jednej stawki kosztów dla magazynowania. W przypadku, gdy magazynowe palety nie mogą być obciążone pełną stawką za magazynowanie należy wprowadzić odpowiedni współczynnik kosztów. Wartość zapisywana jest w skorowidzu palet dla wybranej pozycji. W obliczeniach kosztów magazynowania stawka za magazynowanie palet ze współczynnikiem obliczana jest jako iloczyn stawki podstawowej i współczynnika.
Komisjonowanie – order picking
Kontrola Operacji składowania
W magazynach w których istnieje konieczność ścisłej kontroli lokalizacji (miejsc składowania) przechowywanych towarów stosuje się znakowanie miejsc lokalizacji za pomocą specjalnych kodów – oznaczeń. Miejsca składowania oznakowane są etykietą z jawnym określeniem unikalnego miejsca skłądowania oraz prezentacją tego w postaci kodu kreskowego. Kod kreskowy miejsca składowania generowany jest na podstawie zdefiniowanej struktury magayznowu w oprogramowaniu magazynowym. Podczas układania towarów na miejscach lokalizacji magazynier odczytuje kod towaru oraz kod lokalizacji na którą kładzie towar. Dzięki tej Operacji następuje jednoznaczne przypisanie w systemie informatycznym towaru do miejsca lokalizacji.
Pobieranie towarów wg ścieżki zbiorczej – marszruty
Odpowiedni dokument magazynowy zostaje przesłany do terminala radiowego, stanowiąc polecenia dla magazyniera. Na wyświetlaczu urządzenia (terminal z Windows Mobile/ Windows CE) pojawiają się informacje o towarach do skompletowania. Dane pojawiające się na wyświetlaczu są posortowane w taki sposób, aby zoptymalizować poruszanie się Operatora po magazynie, sortowanie wg ścieżki zbiorczej. Operator udaje się na wskazane na wyświetlaczu miejsce lokalizacji, następnie sczytuje kody kreskowe z towaru oraz miejsca lokalizacji. Terminal na bieżąco kontroluje proces kompletowania towarów – sygnalizując komunikatem na wyświetlaczu oraz odpowiednim dźwiękiem błąd Operatora (np. odczyt kodu kreskowego z niewłaściwego towaru).
Metoda stałych miejsc składowania to lepsza organizacja przestrzeni magazynowej dzięki zaawansowanym algorytmom rozkładania i pobierania towarów. Wzrost efektywności pracy magazynu – monitoring w czasie rzeczywistym stanu realizacji procesów i możliwość szybkiej reakcji na nieprawidłowości. Metoda stałych miejsc składowania.
Dlaczego metoda stałych miejsc składowania?
Metoda stałych miejsc składowania, czyli Metoda stałych miejsc składowania to lepsza organizacja przestrzeni magazynowej dzięki zaawansowanym algorytmom rozkładania i pobierania towarów. Wzrost efektywności pracy magazynu – monitoring w czasie rzeczywistym stanu realizacji procesów i możliwość szybkiej reakcji na nieprawidłowości.
Program WMS funkcje standardowe
Funkcje standardowe w programie WMS obejmują spójny sposób poruszania się po programie, przeglądanie i przetwarzanie danych. W przypadku niewielkich zapasów oraz niskiej częstotliwości pobrań, kompletacja realizowana jest w strefie składowania. Gdy towar szybko rotuje część zapasów przenoszona jest do strefy kompletacji, co powala na szybsze złożenie całego zamówienia. Konieczne jest cykliczne uzupełnianie rezerw towarem ze strefy składowania.

Kolektor danych z Android
Ponieważ System WMS dostępny jest na kolektory Android, dlatego przeznaczony jest dla firm działających w różnych branżach i reprezentujących zróżnicowane metody zarządzania magazynem (dystrybucja, produkcja, -commerce).

WMS.net system zarządzania magazynem
W magazynach o szerokim asortymencie odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia produktów jest bardzo ważne. Wyższą wydajność magazynu można osiągnąć przez zarządzanie zleceniami, np. dzielenie ich na kilka kompletacji. Ponadto wpływ na efektywność ma optymalizacja ścieżki kompletacji oraz organizacja rozmieszczenia dóbr w strefie składowania.
WMS.net system zarządzania magazynem

Polski system WMS w magazynie
Jeżeli na pograniczu dwóch (lub wielu) magazynów logistycznych występuje potrzeba tworzenia konwerterów danych, to takie rozwiązania są słabe. Polski system WMS w magazynie może rozwiązać takie problem, poprzez ustandaryzowane komunikaty przesyłane przez pliki CSV, XML, XLS lub Web API. Niestety obecnie wymieniane są najczęsciej pliki tekstowe lub XLS. Oczekiwanym standardem jawi się na pierwszym miejscu XML a za nim format JSON, dlatego że odpowiada nie tylko wszystkim systemom ale i większości aplikacji (oraz co ważniejsze udostępnionych przez nie API).

Program do spisu z natury
Program do spisu z natury ma dostarczać wiedzę, gdzie aktualnie znajdują się wszystkie zasoby przedsiębiorstwa i w jakim są stanie. Dlatego, aby pomóc zwiększać produktywność i wydajność okresowych inwentaryzacji. Inwentaryzacje okresowe mają kluczowe znaczenie, jednak przeprowadzanie ich ręcznie jest czasochłonne i wymaga wysokiego nakładu zasobów. Inwentaryzacja za pomocą mobilnych rozwiązań magazynowych Android umożliwiają zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym. Dostarczają rzetelnych informacji na temat stanu i lokalizacji całych zapasów – od surowców po gotowe produkty.

Nowoczesne rozwiązania magazynowe
Nowoczesne rozwiązania magazynowe oznacza ograniczenie „papierowego” obiegu dokumentów. Dlatego, że posiadamy pełną informacja w systemie magazynowym nie tracimy czasu na jej poszukiwanie w segregatorach. Ponieważ firmy często posiadają unikalne procesy logistyczne, konieczne bywa dostosowanie WMS do indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego nowoczesny system zarządzania magazynem musi być otwarty na zmiany i uruchomienie w nim niestandardowych funkcjonalności.
Nowoczesne rozwiązania magazynowe
