System zarządzania magazynem może zaoferować Twojej firmie wiele korzyści. Jeśli chcesz usprawnić operacje magazynowe, WMS może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie. Zapotrzebowanie na efektywne zarządzanie magazynem nigdy nie było większe. Oczekiwania konsumentów wzrosły, a firmy muszą sprostać tym wymaganiom, jednocześnie zmniejszając koszty operacyjne. Dobrą wiadomością jest to, że technologia może pomóc. Skuteczny system zarządzania magazynem (WMS) może umożliwić Twojej firmie zwiększenie produktywności, optymalizację wykorzystania siły roboczej i przestrzeni oraz poprawę zadowolenia klientów.
WMS zazwyczaj oferuje zestaw funkcji, które można dostosować do konkretnych potrzeb Twojej firmy.
Zarządzanie zapasami stanowi kluczowy element efektywnego funkcjonowania magazynu wysokiego składowania. Dobry system WMS umożliwia śledzenie poziomu zapasów w czasie rzeczywistym oraz identyfikowanie sytuacji, gdy zapasy są niskie. Te informacje są niezbędne do uruchamiania procesów ponownego zamawiania i utrzymywania odpowiedniego poziomu zapasów na półkach.
Zarządzanie Zamówieniami
System Studio WMS.net nie tylko pomaga w zarządzaniu zapasami, ale również w śledzeniu i zarządzaniu zamówieniami klientów. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie zamówień od ich powstania do realizacji, a także generowanie raportów, które dostarczają wglądu w procesy zarządzania zamówieniami.
Wysyłka i Odbiór
WMS automatyzuje i usprawnia procesy związane z wysyłką i odbiorem towarów. System umożliwia śledzenie przesyłek przychodzących i wychodzących, drukowanie etykiet oraz generowanie manifestów. Dzięki temu proces wysyłki staje się bardziej efektywny i kontrolowany, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz optymalne wykorzystanie zasobów magazynu.
Przygotowany dokument zawiera szczegółową listę pozycji z dokładnością do miejsca składowania, numerów partii lub nośnika. Wydruk dokumentu listy pakowej (picking list) pozwala magazynierowi na zebranie towaru wg określonej ścieżki.
W magazynach w których istnieje konieczność ścisłej kontroli lokalizacji (miejsc składowania) przechowywanych towarów stosuje się znakowanie miejsc lokalizacji za pomocą specjalnych kodów – oznaczeń. Miejsca składowania oznakowane są etykietą z jawnym określeniem unikalnego miejsca składowania oraz prezentacją tego w postaci kodu kreskowego. Kod kreskowy miejsca składowania generowany jest na podstawie zdefiniowanej struktury magazynu w programie magazynowym. Podczas układania towarów na miejscach lokalizacji magazynier odczytuje kod towaru oraz kod lokalizacji na którą kładzie towar. Dzięki tej Operacji następuje jednoznaczne przypisanie w systemie informatycznym towaru do miejsca lokalizacji.
W sytuacji, gdy w magazynie nie jest wykorzystywany radiowy terminal magazynierzy posługują się listą drukowaną na papierze. Szczegółowe rozpisanie artykułów i miejsc składowania pozwala na szybką obsługę oepracji związanych zaróno z przyjmowaniem towarów jak i ich wydawaniem z magazynu.
Picking list, czyli lista towarów do pobrania
Dokument wydania z magazynu wystawiany przez system ERP stanowi ogólną informację o pozycjach towarowych do wydania związanych najczęściej ze sprzedażą lub produkcją. W magazynie wysokiego składowania potrzebna jest jednaj lista szczegółowa w rozbiciu na poszczególne pozycje najczęściej wg miejsc składowania lub dodatkowo innych atrybutów np. terminu przydatności. Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku do wydania może być drukowana z programu Studio magazyn WMS.net albo może być obsługiwana za pomocą terminala radiowego z Windows Mobile (realizacja wydania na podstawie dokumentu magazynowego WZ)
Integracja z systemem ERP
System do obsługi magazynu wysokiego składowania może funkcjonować autonomicznie lub może zostać zintegrowany z systemem nadrzędnym klasy ERP. Integracja pozwala na eliminację dodatkowych prac związanych z zakładaniem bazy towarowej i kontrahentów oraz tworzeniem dokumentów zleceń przyjęcia i wydania. Dokumenty PZ i WZ rejestrowane w systemie ERP są traktowane przez oprogramowanie WMS jako dokumenty zlecenia przyjęcia lub zlecenia wydania.
Na podstawie ogólnej informacji o ilości zlecenia przyjęcia/wydania w systemie WMS rejestrowany jest wewnętrzny dokument przyjęcia PZ lub WZ ze szczegółowym uwzględnieniem wszystkich wymaganych informacji: MIEJSCU SKŁADOWANIA, NUMERÓW PARTII, NUMERU NOŚNIKA itp. Zarejestrowany wewnętrzny dokument systemu WMS może zostać wydrukowany jako szczegółowa lista (picking list) albo jako dokument agregowany – te same pozycje towarowe są zgrupowane i sumowane.