Wizualizacja zajętości magazynu

Wizualizacja zajętości magazynu
WMS jest zazwyczaj zintegrowany z systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) oraz innymi systemami informatycznymi używanymi przez organizację. Na przykład WMS może być zintegrowany z systemem zarządzania transportem (TMS), aby wspierać tworzenie zoptymalizowanych harmonogramów wysyłek. WMS może być również używany do wspomagania tworzenia dokładnych raportów dotyczących poziomów zapasów, lokalizacji magazynów i innych aspektów operacji magazynowych.

System zarządzania magazynem (WMS) to aplikacja wspierająca codzienną pracę w magazynie. WMS pomaga kontrolować i zarządzać ruchem i przechowywaniem materiałów w magazynie oraz przetwarzać powiązane transakcje, w tym wysyłkę, odbiór, odłożenie i kompletację. Potrzebna jest więc wizualizacja zajętości magazynu.

Przy wyborze WMS należy wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby organizacji oraz rodzaj pracy magazynu. Na przykład WMS zaprojektowany dla centrum dystrybucyjnego, które wysyła zamówienia do sklepów detalicznych, będzie miał inne wymagania niż WMS zaprojektowany dla organizacji produkcyjnej, która musi zarządzać poziomami zapasów i koordynować przepływ materiałów między zakładami produkcyjnymi.

Systemy zarządzania magazynem mogą być wdrażane przy użyciu różnych technologii, w tym internetowych, klient-serwer lub mobilnych. Aplikację można wdrożyć lokalnie lub uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem subskrypcji w chmurze.

Wizualizacja przestrzeni magazynowej i zajętości określonych miejsc składowania pozwala użytkownikom na łatwiejszą i szybszą obsługę związaną z zarządzaniem magazynem wysokiego składowania.

Oprogramowanie magazynowe Studio Magazyn WMS.net dedykowane jest do zarządzania przestrzenią magazynową, a jedną z jego funkcjonalności jest możliwość prezentacji zajętości magazynu lub wyświetlanie lokalizacji wybranych indeksów magazynowych z pomocą graficznych tabel. Funkcja dla poszczególnych stref magazynowych (pomieszczeń) wyświetla stan zajętości wg zdefiniowanych regałów, kolumn oraz poziomów.

Parametry obrotu magazynowego, z jakimi mamy do czynienia w przypadku magazynu, przesądzają o przyjęciu konkretnego rozwiązania. Kryteria rozmieszczenia dóbr w magazynie można podzielić według:

  • Rodzajów asortymentów
  • Dostawców lub dostaw
  • Odbiorców lub odbiorów
  • Przynależności do określonego wyrobu (kompletu)
  • Zastosowania pomocniczych urządzeń magazynowych
  • Metody stałych miejsc składowania
  • Metody wolnych miejsc składowania
  • Rozmieszczenie według częstotliwości pobierania (rotacji). Metoda pozwala wyodrębnić w strefie składowania sektory składowe zgodnie z kryterium analizy ABC zapasów.

Posiadając rozeznanie co do podziału asortymentów według kryteriów ABC można wykorzystać mechanizmy skracania drogi przepływu towaru w magazynie. W układzie poziomym towary grupy A umieszczane będą w miejscach składowania w pobliżu najkrótszej odległości od drogi łączącej wejście i wyjście towarów. W układzie pionowym asortyment będzie rozmieszczany zgodnie z zasadami ergonomii pracy rąk człowieka dla regałów obsługiwanych metodami „ręcznymi” lub zgodnie z charakterystyką podnoszenia środkami transportu (średnia wysokość podnoszenia).

Zarządzanie procesami w magazynie

Dyspozycje pobrania zapasu z odpowiedniej lokacji magazynowej i przewiezienie go do wskazanej strefy magazynowej lub bramy wyjazdowej może być wykonywane na bieżąco w momencie otrzymania zlecenia lub z wyprzedzeniem. Firmy działają w różny sposób, który może być uwzględniony w programie- np. z udziałem strefy sprawdzania ilości oraz jakości. Program pozwala również na przyporządkowanie zapasów na bramie wyjazdowej do odpowiednich paczek, które są przypisywane do wybranej trasy i transportu. W ten sposób działania logistyczne nie kończą się na magazynie WMS, ale monitorowane są aż do momentu rozładowania transportu w miejscu docelowym.

Dodatkowym procesem obsługiwanym przez Magazyn Wysokiego Składowania jest cała ścieżka reklamacji, czyli odpowiedniego przyjmowania towaru na stan magazynu oraz dalsze śledzenie tego towaru w kontekście wysyłki do ewentualnego dostawcy/producenta. Aspektem kontrolnym Magazynu Wysokiego Składowania w programie są analizy pracy magazynierów, jakość pracy = ilość pomyłek, czas wykonania dyspozycji, czas rozładunku i załadunku transportu itd.
Istotnym elementem wspierającym pracę magazynierów jest praca za pomocą przenośnych skanerów (radiowe terminale mobilne) wykorzystujące Windows CE lub Windows Mobile.

Metody rozmieszczania towarów w magazynie

Podczas dostawy towar rozdzielany jet na odpowiednie jednostki ładunkowe (nośniki magazynowania, np. kartony zbiorcze) umożliwiające optymalne składowanie. Następnie automatycznie wygenerowane zostają dyspozycje właściwego umieszczenia towaru (przypisywane są adresy magazynowe – lokalizacje) przekazywane magazynierom odpowiedzialnym za transport w obiekcie magazynowym.

System ewidencjonuje czas podjęcia oraz czas złożenia dyspozycji.

Miejsce składowania w magazynach może być już rezerwowane na etapie składania zamówień zakupu przez odpowiedni dział. Pełna integralność systemu pozwala na zarządzanie pracą logistyki i magazynowania już na bardzo wczesnym etapie. Program w pełni dostosowuje się do różnych wariantów działania magazynu oraz logistyki, dlatego możliwe jest, aby prace magazynierów były podzielone na odbierających towar i weryfikację dokumentów magazynowych WZ i PZ oraz na magazynierów odpowiedzialnych za rozmieszczenie przyjętego towaru na odpowiednich miejscach Magazynu Wysokiego Składowania.

WMS jest zazwyczaj zintegrowany z systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) oraz innymi systemami informatycznymi używanymi przez organizację. Na przykład WMS może być zintegrowany z systemem zarządzania transportem (TMS), aby wspierać tworzenie zoptymalizowanych harmonogramów wysyłek. WMS może być również używany do wspomagania tworzenia dokładnych raportów dotyczących poziomów zapasów, lokalizacji magazynów i innych aspektów operacji magazynowych.

Zarządzanie magazynem wysokiego składowania
Magazyn

Zarządzanie magazynem wysokiego składowania

Jeśli zastanawiasz się nad systemem zarządzania magazynem dla swojego magazynu wysokiego składowania, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Najpierw musisz zdecydować, jakiego rodzaju systemu potrzebujesz. Istnieją dwa główne typy systemów

Awizacje transportu w magazynach
Magazyn

Awizacje transportu w magazynach

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie logistyki, kluczową rolę odgrywa efektywne zarządzanie transportem i dostawami. SoftwareStudio, jako doświadczony dostawca rozwiązań IT, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, oferując zaawansowane narzędzie Studio

Dokumenty magazynowe
Magazyn

Dokumenty magazynowe

Nowoczesny krajobraz biznesowy jest złożony i ciągle się zmienia, dlatego Twój system zarządzania magazynem (WMS) musi być w stanie się dostosować. WMS powinien ułatwiać śledzenie zapasów i zarządzanie operacjami

Konfiguracja programu magazynowego
Magazyn

Konfiguracja programu magazynowego

Administratorzy systemów magazynowych cenią sobie możliwość personalizacji oprogramowania, aby maksymalnie dopasować je do specyfiki swojej działalności. Studio WMS.net od SoftwareStudio wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując szablony, które umożliwiają personalizację

Palety
Magazyn

Palety

Jeśli zarządzasz magazynem, wiesz, jak ważne jest posiadanie wydajnego systemu do śledzenia zapasów i zapewnienia płynnego działania. System magazynowy WMS jest przeznaczony właśnie do tego – usprawnienia operacji magazynowych

Zakres funkcjonalny
Magazyn

Zakres funkcjonalny

Jeśli Twoja firma jest jak większość, masz dużo ruchomych części. Musisz śledzić zamówienia klientów, zarządzać zapasami, przetwarzać płatności i wiele więcej. Wydajny system zarządzania magazynem (WMS) może pomóc w